  • LB2016T220M
LB2016T220M
advertisement
Manufacturer No:
LB2016T220M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LB2016T220M
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
LB2016T220M
Description:
FIXED IND 22UH 105MA 1 OHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB2016T220M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LB
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    105mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2016
  • Case Code (Imperial)
    0806
  • Lead Pitch
    1mm
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DC Current
    105mA
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm