  • LB16SKW01-12-FJ
LB16SKW01-12-FJ
advertisement
Manufacturer No:
LB16SKW01-12-FJ
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LB16SKW01-12-FJ
Package:
Datasheet:
LB16SKW01-12-FJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB16SKW01-12-FJ
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 16.20mm2
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Clear
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C