  • LB15CKW01-28-GJ
LB15CKW01-28-GJ
advertisement
Manufacturer No:
LB15CKW01-28-GJ
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LB15CKW01-28-GJ
Package:
Datasheet:
LB15CKW01-28-GJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LB15CKW01-28-GJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.00mm Dia