  • LAMA1000-58-6Y
LAMA1000-58-6Y
advertisement
Manufacturer No:
LAMA1000-58-6Y
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LAMA1000-58-6Y
Package:
Datasheet:
LAMA1000-58-6Y
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LAMA1000-58-6Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Aluminum
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    LAMA
  • Feature
    With Screw
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Silver
  • HTS Code
  • Depth
    44.5mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    500-1000MCM (kcmil)
  • Wire Gauge (Max)
    1000 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    500 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Lug, Grounding
  • Stud/Tab Size
    5/8 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Length
    88.9mm
  • Thickness
    12.7mm
  • Length - Overall
    3.500 88.90mm
  • Width - Outer Edges
    1.750 44.45mm
  • Tab Thickness
    0.500 12.70mm