  • LAL02VA1R8K
LAL02VA1R8K
advertisement
Manufacturer No:
LAL02VA1R8K
HK JDW NO:
782-LAL02VA1R8K
Datasheet:
LAL02VA1R8K
Step5Bar-code shipping tag
LAL02VA1R8K
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.134L 2.30mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    240mA
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Max DC Current
    240mA
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • Diameter
    2.3mm