  • LA T67F-U2AB-24-1-Z
LA T67F-U2AB-24-1-Z
advertisement
Manufacturer No:
LA T67F-U2AB-24-1-Z
HK JDW NO:
606-LA T67F-U2AB-24-1-Z
Package:
2-PLCC
Description:
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LA T67F-U2AB-24-1-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TOPLED®
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Color
    Amber
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.15V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Millicandela Rating
    1180mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    624nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    617nm
  • Height (Max)
    2.10mm