  • L9997ND013TR
L9997ND013TR
advertisement
Manufacturer No:
L9997ND013TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L9997ND013TR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
L9997ND013TR
Description:
1.6A mA 2.35mm mm 7.6mm mm Motor Drivers 20 13mm mm
Purchasing and Inquiry
L9997ND013TR Overview
Drivers controllers is designed wDrivers controllersh a package of [0].This part is packaged with a case of [0].The part should be mounted by Surface Mount.In this case, it is appropriate for the component connected to Automotive.This device is capable of supplying voltages up to 7V~16.5V volts.Operation temperature ranges from -40°C~150°C TJ.This motor type can be categorized as Brushed DC.In this part, there are 20 terminations available.The voltage can applied to the load at the rate of 7V~16.5V.Its recommended mounting way is Surface Mount.The L9997part number allows us to locate it.20pins are used in its design.A total of 2outputs are available.The driver operates on a supply voltage of 14.4V volts.The motor type can be identified as Brushed.In order to meet operation requirements, its maximum output current reaches [0].
L9997ND013TR Features
Applications : Automotive
Load voltage across the chip 7V~16.5V
base on L9997 number
designed with 2 outputs
Motor Type classified as Brushed
L9997ND013TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics L9997ND013TR motor drivers applications.
  • Digital still cameras
  • LCD displays
  • Lighting for the ambience of tunability
  • Hospitality buildings
  • Horticultural applications
  • Automotive exterior and interior lighting
  • Architectural lighting
  • Telltale lights
  • RGB and monochromatic LED drivers for signage and traffic signals
  • Indicator
Step5Bar-code shipping tag
L9997ND013TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    700mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Automotive
  • Technology
    CMOS, DMOS
  • Voltage - Supply
    7V~16.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L9997
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
    2
  • Max Output Current
    1.6A
  • Operating Supply Voltage
    14.4V
  • Interface
    Parallel
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (2)
  • Max Supply Current
    6mA
  • Turn On Delay Time
    150 μs
  • Rise Time
    150μs
  • Fall Time (Typ)
  • Turn-Off Delay Time
    100 μs
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    16.5V
  • Max Collector Current
    1.2A
  • Voltage - Load
    7V~16.5V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1.2A
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Motor Type
    Brushed
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE SINK
  • Motor Type - AC, DC
    Brushed DC
  • Height
    2.35mm
  • Length
    13mm
  • Width
    7.6mm