  • L79D-R12-W
L79D-R12-W
advertisement
Manufacturer No:
L79D-R12-W
HK JDW NO:
894-L79D-R12-W
Package:
Datasheet:
L79D-R12-W
Description:
LEECRAFT L79D-R12-W PANEL MOUNT INDICATOR, LED, 7.92MM, RED, 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L79D-R12-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Elements
    1
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    80 mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lamp Color
    Red
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    DC
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2008
  • Series
    L79
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Leads, Wire Leads
  • Type
    LED
  • Voltage - Rated
    12V
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Termination Style
    Wire Leads - 6 (152.40mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    12V