  • L78S24CV
L78S24CV
advertisement
Manufacturer No:
L78S24CV
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L78S24CV
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L78S24CV
Description:
Fixed 2.54mm L78S24 PMIC 3 TO-220-3
Purchasing and Inquiry
L78S24CV Overview
Tube cases are used for delivery. In TO-220-3 cases, it is packaged. In total, there are 3 terminations on the gadget. Output type Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Through Hole varies. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at 0°C~150°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. The sum of the pins in this unit is 3. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. On the chip, there are pins for the 3 axis. FYI, the basic part number for this IC regulator is L78S24. An example of this type of component would be a Other Regulators component. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 2A. It operates in the 8mA Quiescent Current state. As far as tolerances are concerned, this IC regulator has 5% tolerance.
L78S24CV Features
3V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
5% tolerance
L78S24CV Applications
There are a lot of STMicroelectronics L78S24CV Linear Voltage Regulators applications.
  • HMI (Human-Machine Interface)
  • PLL (Phase-Locked Loop)
  • SCP configurator
  • Pumps
  • Solar inverters
  • Body control modules
  • Video equipment
  • Voltage tracker protection circuits
  • Home electric appliance
  • Dashboards
Step5Bar-code shipping tag
L78S24CV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L78S24CV.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    181.436948mg
  • Operating Temperature
    0°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    L78S24
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    24V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8mA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    27V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    42dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    3V
  • Min Output Voltage
    24V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    48dB
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm