  • L78S18CV
L78S18CV
advertisement
Manufacturer No:
L78S18CV
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L78S18CV
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L78S18CV
Description:
Fixed 2.54mm L78S18 PMIC 3 TO-220-3
Purchasing and Inquiry
L78S18CV Overview
Deliveries are in Tube cases. In order to package the IC voltage regulator, a TO-220-3 case is used. On the regulater IC chip, there are a total of 3 terminations. The IC chip's output type is Fixed. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Through Hole operating temperatures. The IC Regulator is set to operate at 0°C~150°C degrees. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. It has a total of 3 pins on IC voltage regulator. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. On the chip, there are pins for the 3 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: L78S18. This regulator IC is a typical Other Regulators. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 2A. It operates in the 8mA Quiescent Current state. This IC regulator has a tolerance of 5%, which is quite low.
L78S18CV Features
3V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
5% tolerance
L78S18CV Applications
There are a lot of STMicroelectronics L78S18CV Linear Voltage Regulators applications.
  • Semi-automation
  • Car infotainment
  • Hot swap controller
  • Fuel injector
  • Fans
  • Vibration sensor
  • Communication device
  • Car wiper
  • SoC
  • Production line
Step5Bar-code shipping tag
L78S18CV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L78S18CV.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    L78S18
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Voltage
    18V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8mA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    21V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    43dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    3V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2.5V
  • Min Output Voltage
    18V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    49dB
  • Nominal Output Voltage
    18V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm