  • L717TSBH25POL2RM5
L717TSBH25POL2RM5
advertisement
Manufacturer No:
L717TSBH25POL2RM5
HK JDW NO:
44-L717TSBH25POL2RM5
Package:
Datasheet:
L717TSBH25POL2RM5
Description:
Amphenol 25 Way Straight Through Hole Mount PCB D-sub Connector, Plug
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L717TSBH25POL2RM5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.55mm
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    25
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Length
    53.09mm
  • Width
    11.9mm
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    TS
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V