  • L717HDA26P
L717HDA26P
advertisement
Manufacturer No:
L717HDA26P
HK JDW NO:
44-L717HDA26P
Package:
Datasheet:
L717HDA26P
Description:
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS Solder RA Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L717HDA26P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging, Through Hole
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Glass
  • Dielectric Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Steel
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HD
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    22.22mm
  • Current Rating
    3A
  • Shell Finish
    NICKEL
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • Number of Ports
    1
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A High Density
  • Insulation
    Insulated
  • Length
    39.1mm
  • Width
    12.55mm