  • L60D-G12-W
L60D-G12-W
advertisement
Manufacturer No:
L60D-G12-W
HK JDW NO:
894-L60D-G12-W
Package:
Datasheet:
L60D-G12-W
Description:
Water Tight LED;Panel Mount Indicator; Green;12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L60D-G12-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2015
  • Series
    L60
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • HTS Code
  • Ingress Protection
    Water Resistant
  • Termination Style
    Wire Leads - 6 (152.40mm)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.23 (5.84mm)
  • Viewing Angle
    45°
  • Forward Current
    16mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    6.60mm Dia
  • Forward Voltage
    12V