  • L59D-Y12-W
L59D-Y12-W
advertisement
Manufacturer No:
L59D-Y12-W
HK JDW NO:
894-L59D-Y12-W
Package:
Datasheet:
L59D-Y12-W
Description:
LEECRAFT L59D-Y12-W PANEL MOUNT INDICATOR, LED, 6.35MM, YELLOW, 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L59D-Y12-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wire
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2014
  • Series
    L59
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • Voltage - Rated
    12V
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    Wire Leads - 6 (152.40mm)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.25 (6.35mm)
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.08mm Dia
  • Forward Voltage
    12V
  • Luminous Intensity
    20 mcd
  • Millicandela Rating
    20mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Lamp Color
    Yellow
  • Height
    4.0132mm