  • L59D-G24-W
L59D-G24-W
advertisement
Manufacturer No:
L59D-G24-W
HK JDW NO:
894-L59D-G24-W
Package:
Datasheet:
L59D-G24-W
Description:
LEECRAFT L59D-G24-W PANEL MOUNT INDICATOR, LED, 6.35MM, GREEN, 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L59D-G24-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    L59
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Leads, Wire
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Voltage - Rated
    24V
  • Current Rating
    20mA
  • Termination Style
    Wire Leads - 6 (152.40mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.25 (6.35mm)
  • Viewing Angle
    60°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5.08mm Dia
  • Forward Voltage
    24V