  • L4940D2T12-TR
L4940D2T12-TR
advertisement
Manufacturer No:
L4940D2T12-TR
HK JDW NO:
761-L4940D2T12-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
L4940D2T12-TR
Description:
Fixed 2.54mm L4940 PMIC 3 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 4
Step5Bar-code shipping tag
L4940D2T12-TR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L4940
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    50mA
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 1.5A
  • PSRR
    61dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Input Bias Current
    4mA
  • Height
    4.6mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    9.35mm