  • L4931CD33-TR
L4931CD33-TR
advertisement
Manufacturer No:
L4931CD33-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L4931CD33-TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
L4931CD33-TR
Description:
Fixed L4931 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 2406
Step5Bar-code shipping tag
L4931CD33-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    L4931
  • Pin Count
    8
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    5.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA
  • PSRR
    73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    600μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C