  • L4006D6RP
L4006D6RP
advertisement
Manufacturer No:
L4006D6RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L4006D6RP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
L4006D6RP
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L4006D6RP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L4006D6RP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • RMS Current (Irms)
    6A
  • Hold Current
    10mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    50A 60A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    10mA
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Leakage Current (Max)
    0.5mA
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RMS On-state Current-Max
    6A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    6A