  • L4004L556
L4004L556
advertisement
Manufacturer No:
L4004L556
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L4004L556
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
L4004L556
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L4004L556
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L4004L556.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    4A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Hold Current
    10mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    33A 40A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    10mA
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RMS On-state Current-Max
    4A