  • L37S500S05J
L37S500S05J
advertisement
Manufacturer No:
L37S500S05J
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L37S500S05J
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
Description:
CURRENT SENSOR (500A; +5V)
Step5Bar-code shipping tag
L37S500S05J
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Mfr
    Tamura
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Series
    L37S S05
  • Voltage - Supply
    4.75V ~ 5.25V
  • Frequency
    DC ~ 50kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
  • Response Time
    5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    500A