  • L2C2-40901202E0900
L2C2-40901202E0900
advertisement
Manufacturer No:
L2C2-40901202E0900
Manufacturer:
Lumileds
HK JDW NO:
488-L2C2-40901202E0900
Package:
Description:
LED COB 4000K NEU WHT 90CRI SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L2C2-40901202E0900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    LUXEON CoB Core Range
  • Size / Dimension
    16.00mm Lx19.00mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Chip On Board (COB)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Neutral
  • Configuration
    Rectangle
  • Max Current Rating
    400mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    34.5V
  • Viewing Angle
    115°
  • Current - Test
    200mA
  • Lens Style
    Circular, Flat
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    125 lm/W
  • CCT (K)
    4000K 3-Step MacAdam Ellipse
  • CRI (Color Rendering Index)
    90
  • Lens Type
    Flat
  • Temperature - Test
    85°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    860lm Typ
  • Luminous Flux
    860 lm
  • Light Emitting Surface (LES)
    9.00mm Dia
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    1.50mm