  • L293DD013TR
L293DD013TR
advertisement
Manufacturer No:
L293DD013TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L293DD013TR
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
L293DD013TR
Description:
2.65mm mm 7.6mm mm Motor Drivers 20 5V V 4 13mm mm
Purchasing and Inquiry
L293DD013TR Overview
Drivers controllers is designed with Tape & Reel (TR) package.20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)cases are included with the part.Surface Mountshould be used for mounting the part.I believe it is suitable for the component connected to General Purpose.This device is capable of supplying voltages up to 4.5V~36V volts.With regard to operating temperature, it ranges -40°C~150°C TJ. This motor type can be categorized as Brushed DC.There are 20 terminations available on this part.Drivers controllers is possible to apply voltage to the load at the rate of 4.5V~36V.This amplifier should be operated at 5V.There is Surface Mount recommended mounting method for this device.Drivers controllers is based on the L293 part number.There are 20 pins on it.There is 24V supply voltage required for this driver.This motor type can be recognized as Brushed.On it, there are 4 channels.
L293DD013TR Features
Applications : General Purpose
Load voltage across the chip 4.5V~36V
base on L293 number
Motor Type classified as Brushed
L293DD013TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics L293DD013TR motor drivers applications.
  • Lighting for health and wellbeing
  • Indicator circuit
  • Human-centric lighting
  • Smart lighting applications
  • Commercial office
  • Brake lights
  • Infotainment backlighting
  • CHMSL (center high-mount stop lamps)
  • LED bias
  • Side marker lights
Step5Bar-code shipping tag
L293DD013TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Supply
    4.5V~36V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L293
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Channels
    4
  • Interface
    Parallel
  • Output Configuration
    Half Bridge (4)
  • Logic Function
    AND
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    36V
  • Max Collector Current
    600mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Voltage - Load
    4.5V~36V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1.2A
  • Supply Voltage1-Nom
    24V
  • Switching Frequency
    5kHz
  • Built-in Protections
    THERMAL
  • Motor Type
    Brushed
  • Motor Type - AC, DC
    Brushed DC
  • Motor Type - Stepper
    Bipolar
  • Height
    2.65mm
  • Length
    13mm
  • Width
    7.6mm