  • L1T2-5770000002800
L1T2-5770000002800
advertisement
Manufacturer No:
L1T2-5770000002800
Manufacturer:
Lumileds
HK JDW NO:
488-L1T2-5770000002800
Package:
2-SMD, No Lead Exposed Pad
Description:
LED LUXEON COOL WHITE 5700K 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L1T2-5770000002800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead Exposed Pad
  • Number of Pins
    2
  • Thermal Resistance of Package
    3°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    LUXEON TX
  • Size / Dimension
    0.146Lx0.146W 3.70mmx3.70mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    White, Cool
  • Max Current Rating
    1.5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.8V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    700mA
  • Lens Style
    Dome
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    140 lm/W
  • CCT (K)
    5700K
  • CRI (Color Rendering Index)
    70
  • Forward Voltage
    2.8V
  • Current - Max
    1.5A
  • Lens Color
    Clear
  • Luminous Flux
    280 lm
  • Flux @ 85°C, Current - Test
    275lm Typ
  • Number of LEDs
    1
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.12mm