  • L0402C7N5JRMST
L0402C7N5JRMST
advertisement
Manufacturer No:
L0402C7N5JRMST
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-L0402C7N5JRMST
Package:
0402
Datasheet:
L0402C7N5JRMST
Description:
L0402C7N5JRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L0402C7N5JRMST
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Inductance
    7.5 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    8
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    250mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.0075 µH
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm