  • KX15-50K4D-E1000E
KX15-50K4D-E1000E
advertisement
Manufacturer No:
KX15-50K4D-E1000E
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-KX15-50K4D-E1000E
Package:
Datasheet:
KX15-50K4D-E1000E
Purchasing and Inquiry
KX15-50K4D-E1000E Overview
KX15-50K4D-E1000E Features
KX15 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
KX15-50K4D-E1000E Applications
There are a lot of JAE Electronics KX15-50K4D-E1000E Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Military Technology
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Datacom
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
KX15-50K4D-E1000E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    KX15
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.226 5.74mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 9mm 12mm 15mm 18mm