  • KX15-140K4E
KX15-140K4E
advertisement
Manufacturer No:
KX15-140K4E
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-KX15-140K4E
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 140 Positions KX15 Gold
Quantity:
In Stock : 5538
Step5Bar-code shipping tag
KX15-140K4E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KX15
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    140
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    800μm
  • Number of Contacts
    140
  • Housing Color
    Black
  • Height
    5.75mm
  • Length
    64mm
  • Width
    5mm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.226 5.74mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 9mm 12mm 15mm 18mm