  • KX14-50K8E
KX14-50K8E
advertisement
Manufacturer No:
KX14-50K8E
HK JDW NO:
398-KX14-50K8E
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 50 Positions KX14 Gold
Quantity:
In Stock : 15304
Step5Bar-code shipping tag
KX14-50K8E
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KX14
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    800μm
  • Number of Contacts
    50
  • Housing Color
    Black
  • Height
    9.55mm
  • Length
    28mm
  • Width
    5mm
  • Height Above Board
    0.376 9.55mm
  • Stack Height (Mating)
    10mm 11mm 12mm