  • KUL-14A15S-90
KUL-14A15S-90
advertisement
Manufacturer No:
KUL-14A15S-90
Manufacturer:
TE Connectivity / P&B
HK JDW NO:
797-KUL-14A15S-90
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUL-14A15S-90
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Plain Case, Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    25 ms
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Release Time
    25 ms
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Current Rating (Max)
    10A
  • Coil Voltage (AC)
    90V