  • KU80486SXSA33SX935
KU80486SXSA33SX935
advertisement
Manufacturer No:
KU80486SXSA33SX935
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-KU80486SXSA33SX935
Package:
QFP
Datasheet:
Description:
Microprocessor 196-Pin 33MHz QFP
Purchasing and Inquiry
KU80486SXSA33SX935 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in QFP, making it easy to ship internationally. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Bulk. 33MHz is the frequency of the CPU. The datasheets for 196 pins provide details. Temperatures above 110°C should not allow the embedded microprocessor to operate. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. From 5V onwards, the CPU microprocessor can operate. There is 5V voltage at the CPU core. A voltage greater than 5.25V should not normally be applied to the embedded microprocessor. It is recommended to feed the CPU microprocessor with a voltage of 4.75V.
KU80486SXSA33SX935 Features
KU80486SXSA33SX935 Applications
There are a lot of Intel KU80486SXSA33SX935 Microprocessor applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Printers
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Smoke alarms
  • Projectors
  • Paper shredders
  • DCS control intelligent sensor
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Graphic terminals
  • Virtual reality VR robots
Step5Bar-code shipping tag
KU80486SXSA33SX935
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    196
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Frequency
    33MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V