  • KTR18EZPF5602
KTR18EZPF5602
advertisement
Manufacturer No:
KTR18EZPF5602
HK JDW NO:
687-KTR18EZPF5602
Datasheet:
KTR18EZPF5602
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 56kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 92
Step5Bar-code shipping tag
KTR18EZPF5602
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Working Voltage
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm