  • KTR10EZPF59R0
KTR10EZPF59R0
advertisement
Manufacturer No:
KTR10EZPF59R0
HK JDW NO:
687-KTR10EZPF59R0
Datasheet:
KTR10EZPF59R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, KTR Series, Thick Film, 59Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17078
Step5Bar-code shipping tag
KTR10EZPF59R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    59Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Working Voltage
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm