  • KSZ8842-16MVL
KSZ8842-16MVL
advertisement
Manufacturer No:
KSZ8842-16MVL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-KSZ8842-16MVL
Package:
128-LQFP
Datasheet:
KSZ8842-16MVL
Description:
3.1V~3.5V 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Controllers Interface ICs QUAD KSZ8842 128 Pins Switch 0.4mm 128-LQFP
Purchasing and Inquiry
KSZ8842-16MVL Overview
It can be found in the 128-LQFP package that you can download. Carrying is easy with the Tray-shaped packaging. The temperature should be regulated to 0°C~70°C for reliable operation. It should be able to operate on a 3.1V~3.5VV power supply. As a result, the 128 terminations are included in it. Supply voltages of 1.2V can achieve high efficiencies. KSZ8842 numbers are members of the family. 128 pins are used to operate the device. The supply current to the gadget is set to 122mA. Choosing 3.3V as the supply voltage will maximi3.3Ve efficiency. The 2 transceivers are present in the system. It requires the greatest amount of current, 122mA, in order to function.
KSZ8842-16MVL Features
KSZ8842-16MVL Applications
There are a lot of Microchip Technology KSZ8842-16MVL Controllers Interface ICs applications.
  • Commercial LED Lighting
  • Tablets/Mobile Devices
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
  • USB Type-C
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • AC?DC PD 3.0 Compliant Adapters
  • HDTVs
  • Smart Elevators
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • Portable Appliances
Step5Bar-code shipping tag
KSZ8842-16MVL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Number of Pins
    128
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    3.1V~3.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    KSZ8842
  • Function
    Switch
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    122mA
  • Max Supply Current
    122mA
  • Data Rate
    100 Mbps
  • Protocol
    Ethernet
  • Number of Transceivers
    2
  • Standards
    10/100 Base-T/TX PHY
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm