  • KRS10F-05
KRS10F-05
advertisement
Manufacturer No:
KRS10F-05
Manufacturer:
Kaga Electronics USA
HK JDW NO:
867-KRS10F-05
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
KRS10F-05
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KRS10F-05
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KRS10F-05.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Operating Temperature
    10°C~70°C With Derating
  • Series
    KRS10F (10W)
  • Size / Dimension
    2.56Lx1.26W x 0.65 H 65.0mmx32.0mmx16.5mm
  • Feature
    OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, cUL, UL
  • Efficiency
    74%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Load Regulation
    50mV