  • KRPA-14AN-24
KRPA-14AN-24
advertisement
Manufacturer No:
KRPA-14AN-24
HK JDW NO:
797-KRPA-14AN-24
Package:
120
Datasheet:
KRPA-14AN-24
Description:
Quantity:
In Stock : 149
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KRPA-14AN-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    84.708375g
  • Operating Temperature
    -45°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    KRPA
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Depth
    35.71mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Breadth
    37.3 mm
  • Physical Dimension
    48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    85Ohm
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    84mA
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Power Consumption
    2W
  • Coil Power
    2.02W
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1000 Vrms
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    50.8mm
  • Length
    35.7mm
  • Width
    35.687mm