  • KRP-11DN-110
KRP-11DN-110
advertisement
Manufacturer No:
KRP-11DN-110
HK JDW NO:
797-KRP-11DN-110
Package:
Datasheet:
KRP-11DN-110
Description:
Quantity:
In Stock : 1492
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KRP-11DN-110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    SOCKET MOUNT
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KRP
  • Published
    2011
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Body Length or Diameter
    48.8mm
  • Body Breadth
    37.3 mm
  • Physical Dimension
    48.8mm x 37.3mm x 34.9mm
  • Electrical Life
    10000000 Cycle(s)
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    10kOhm
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    11.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    82.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Coil Power
    1200mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    240V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Insulation
    Class B
  • Body Height
    34.9mm