  • KPT07P14-15SX
KPT07P14-15SX
advertisement
Manufacturer No:
KPT07P14-15SX
HK JDW NO:
410-KPT07P14-15SX
Package:
Datasheet:
KPT07P14-15SX
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 15 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 11763
Step5Bar-code shipping tag
KPT07P14-15SX
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2014
  • Feature
    Potted
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-15
  • Number of Contacts
    15
  • Max Current Rating
    7.5A