  • KPT07A22-36S
KPT07A22-36S
advertisement
Manufacturer No:
KPT07A22-36S
HK JDW NO:
410-KPT07A22-36S
Package:
Datasheet:
KPT07A22-36S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 36 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT07A22-36S
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    36
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    49.5mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-36
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    27.2mm