  • KPT06J20-16PX
KPT06J20-16PX
advertisement
Manufacturer No:
KPT06J20-16PX
HK JDW NO:
410-KPT06J20-16PX
Package:
Datasheet:
KPT06J20-16PX
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT06J20-16PX
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Feature
    Backshell, Strain Relief
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    16
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1000VAC 1400VDC
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    20-16
  • Max Current Rating
    22A