  • KPT06F22-21PW
KPT06F22-21PW
advertisement
Manufacturer No:
KPT06F22-21PW
HK JDW NO:
410-KPT06F22-21PW
Package:
Datasheet:
KPT06F22-21PW
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 5946
Step5Bar-code shipping tag
KPT06F22-21PW
    Select All
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    21
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1000VAC 1400VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    21
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-21
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    49mm