  • KPT06F14-12PW
KPT06F14-12PW
advertisement
Manufacturer No:
KPT06F14-12PW
HK JDW NO:
410-KPT06F14-12PW
Package:
Datasheet:
KPT06F14-12PW
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 14346
Step5Bar-code shipping tag
KPT06F14-12PW
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-12
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    46mm