  • KPT06E22-55SX
KPT06E22-55SX
advertisement
Manufacturer No:
KPT06E22-55SX
HK JDW NO:
410-KPT06E22-55SX
Package:
Datasheet:
KPT06E22-55SX
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 17919
Step5Bar-code shipping tag
KPT06E22-55SX
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    55
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-55
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    34.5mm