  • KPT06E18-32PW
KPT06E18-32PW
advertisement
Manufacturer No:
KPT06E18-32PW
HK JDW NO:
410-KPT06E18-32PW
Package:
Datasheet:
KPT06E18-32PW
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 14469
Step5Bar-code shipping tag
KPT06E18-32PW
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    32
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Total Number of Contacts
    32
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Size - Insert
    18-32
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    32.5mm