  • KPT06A20-41S
KPT06A20-41S
advertisement
Manufacturer No:
KPT06A20-41S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT06A20-41S
Package:
Datasheet:
KPT06A20-41S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 10606
Step5Bar-code shipping tag
KPT06A20-41S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL 26482
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    5.38mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Aluminium, Cadmium, Chromate
  • Number of Ports
    1
  • Body Plating
    Cadmium
  • Max Voltage Rating (DC)
    850.6kV
  • Length
    45mm