  • KPT06A14-15S
KPT06A14-15S
advertisement
Manufacturer No:
KPT06A14-15S
HK JDW NO:
410-KPT06A14-15S
Package:
Datasheet:
KPT06A14-15S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 15 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT06A14-15S
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-15
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    36.58mm