  • KPT06A14-12PX
KPT06A14-12PX
advertisement
Manufacturer No:
KPT06A14-12PX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT06A14-12PX
Package:
Datasheet:
KPT06A14-12PX
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 2562
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPT06A14-12PX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    KPT
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    X
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-12
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    42mm