  • KPT02E20-41PXDV
KPT02E20-41PXDV
advertisement
Manufacturer No:
KPT02E20-41PXDV
HK JDW NO:
410-KPT02E20-41PXDV
Package:
Datasheet:
KPT02E20-41PXDV
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 41 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 76
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPT02E20-41PXDV
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Box, Flanges, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2002
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A