  • KPT02A16-23SX
KPT02A16-23SX
advertisement
Manufacturer No:
KPT02A16-23SX
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT02A16-23SX
Package:
Datasheet:
KPT02A16-23SX
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 23 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 226
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPT02A16-23SX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    23
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    X
  • Current Rating
    13A