  • KPT01F22-36S
KPT01F22-36S
advertisement
Manufacturer No:
KPT01F22-36S
HK JDW NO:
410-KPT01F22-36S
Package:
Datasheet:
KPT01F22-36S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 36 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT01F22-36S
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2013
  • Feature
    Strain Relief
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    36
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    36
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    42mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-36
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    51.1mm