  • KPT01E22-41PDZ
KPT01E22-41PDZ
advertisement
Manufacturer No:
KPT01E22-41PDZ
HK JDW NO:
410-KPT01E22-41PDZ
Package:
Datasheet:
KPT01E22-41PDZ
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT01E22-41PDZ
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Shrink Boot Adapter
  • Pbfree Code
    no
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    41
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZED
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A