  • KPT01E18-11PX
KPT01E18-11PX
advertisement
Manufacturer No:
KPT01E18-11PX
HK JDW NO:
410-KPT01E18-11PX
Package:
Datasheet:
KPT01E18-11PX
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT01E18-11PX
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1000VAC 1400VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    11
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    35mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    18-11
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    32.5mm